Paganini TSL

Transport ryb – warunki przechowywania

Ryby i owoce morza, to jeden z najbardziej wymagających produktów w transporcie. Mrożone ryby w transporcie muszą mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę oraz wymuszony i naturalny obieg powietrza. Transport chłodniczy ryb wymaga również – jak w przypadku każdego produkt spożywczego, odpowiedniej floty, przeznaczonej do transportu żywności.

Aby transport ryb mrożonych mógł przebiec prawidłowo, przewoźnik musi zadbać nie tylko o temperaturę w chodni i utrzymanie jej przez cały czas transportu na optymalnym poziomie, ale również za zachowanie higieny w chłodni, jej dezynfekcję oraz posiadanie ważnych badań sanitarno – epidemiologicznych. Ryby ładuje się do chłodni dopiero po jej schłodzeniu do temperatury przechowywania – wcześniejszy załadunek może doprowadzić do rozmrożenia się ryb i zniszczenia ładunku. Filety ryb świeżych muszą również zostać dokładnie zawinięte folią, tak by nie stykać się z lodem.

Tak dużo czynników warunkujących prawidłowy transport ryb sprawia, że firma spedycyjna do transportu ryb mrożonych nie może zostać wybrana przypadkowo. Złe warunki przechowywania, załadunku czy transportu mogą zniszczyć całość przewożonego towaru, co generuje niemałe straty. Mimo ubezpieczenia ładunku, dowiezienie towaru, który nie nadaje i,ę do dalszej odsprzedaży jest przecież stratą czasu dla odbiorcy i brakiem możliwości zarobkowania na sprzedaży zamówionego towaru.