Paganini TSL

5 przyczyn strat w transporcie świeżych owoców

Jesteś dystrybutorem świeżych owoców? Sprawdź czy Twój model logistyczny nie powoduje zwiększonych strat fnansowych! Na czym najczęściej traci się w transporcie świeżych owoców?

Transport owoców świeżych ma za zadanie dostarczyć do odbiorcy owoce w maksymalnie dobrej formie – czyli najlepiej tak świeże jak prosto od producenta. Niestety długie odległości transportu oraz nieodpowiednie warunki przechowywania mogą powodować psucie się owoców i ich szybsze dojrzewanie. Wpływa to na zmniejszenie wartości towaru – czyli powoduje realne straty finansowe u dystrybutora.

Jakie są najczęstsze przyczyny strat w transporcie owoców świeżych?

1.Obicia owoców

Związane są z nieodpowiednim zapakowaniem owoców w skrzynie i złym rozmieszczeniem skrzyń w komorze transportowej.

2.Utrata wagi

Wynikająca z wysychania i więdnięcia owoców – masa owoców ulega zmniejszeniu, co wpływa zwrotnie na niższą masę całego transportu, zatem realnie na kwoty uzyskiwane przez dystrybutora ze sprzedaży.

3.Przedwczesne dojrzewanie

Mniejsze niż 3-5 cm odstępy między skrzyniami zmniejszają cyrkulację powietrza i prowadzą do powstania kieszeni z cieplejszym powietrzem. W efekcie owoce dojrzewają szybciej i wydzielają większą ilość dwutlenku węgla i etanolu. Na przedwczesne dojrzewanie ma też wpływ za duże stężenie etanolu lub umieszczenie obok siebie owoców

4.Kiełkowanie

Za duże stężenie etanolu lub narażenie owoców na światło słoneczne może przyspieszyć proces kiełkowania.

5.Gorzka zgnilizna

Choroba owoców (głównie jabłek), która może jakiś czas trwać w ukryciu i jest niewidoczna na pierwszy rzut oka. Niestety nawet kilka dni w nieodpowiednich warunkach – np. pomieszczeniach o zbyt dużej wilgotności, mogą wywołać stan chorobowy. Gorzka zgnilizna może rozwijać się szybko i owoc nią zarażony jest w zasadzie nie do uratowania.

fot.:Clarine Maroni/sxc.hu