Paganini TSL

6 zalet skorzystania z usług firmy spedycyjnej

Skorzystać z usług spedytora czy samodzielnie zorganizować transport? Taki dylemat ma wielu przedsiębiorców – zwłaszcza, jeśli brakuje im doświadczenia w zakresie logistyki i przewozu towarów. Jako firma spedycyjna doradzamy zainwestowanie w profesjonalne wsparcie w zakresie spedycji. Dlaczego? Jest ku temu przynajmniej 6 ekonomicznie uzasadnionych powodów.

1.Oszczędność czasu na kompletowaniu dokumentów

Czas to pieniądz – a przygotowanie wszystkich odpowiednich dokumentów go zabiera . Korzystanie z usługi spedytora pozwala nie martwić się tym elementem transportu produktu a firma może skupić się na tym, co robi najlepiej – czyli produkcją a nie załatwianiem wszystkich niezbędnych formalności.

2.Ubezpieczenie ładunku

Firmy spedycyjne mają możliwość tańszego ubezpieczenia ładunku dzięki szerokim umowom zawieranym z firmami ubezpieczeniowymi. Przy organizacji pojedynczego transportu – zwłaszcza za granicę, eksporter nie ma możliwości uzyskania tak preferencyjnych stawek.

3.Przeniesienie odpowiedzialności na spedytora

Organizując samodzielnie transport i zawierając umowę z przewoźnikiem, odpowiada się za bezpieczeństwo całego procesu transportu. Przewoźnik odpowiedzialny jest jedynie za wady pojazdu oraz działania własnych pracowników. Spedytor odpowiada zaś nie tylko za przewoźnika, ale również za dalszych spedytorów (na mocy paragrafu 799 K.C).

4.Przygotowanie ładunku do przewozu

Zawierając umowę ze spedytorem, firmy eksportowej nie interesuje już kwestia przygotowania ładunku do przewozu – odpowiada za to spedytor. W przypadku transportu międzynarodowego takie przygotowanie towaru może być szczególnie uciążliwe i kosztogenne. Dodatkowo to spedytor odpowiada za przesyłkę w momencie jej załadunku – a przy samodzielnym wyborze przewoźnika, odpowiada za to firma nadająca przesyłkę. W przypadku popełnienia błędu (np. złego zabezpieczenia przesyłki w czasie załadunku lub wyładunku), szkody obciążą nadawce przesyłki.

5.Wybór odpowiednich środków transportu

Chłodnia czy izoterma? Odsuwana plandeka? Czy konieczna jest możliwość wjazdu wózkiem widłowym? Takich szczegółów dotyczących wyboru floty producent znać nie musi – wystarczy, że to spedytor zna się na taborze i jest w stanie dobrać optymalne środki transportu do potrzeb przewożonego ładunku. Wymiar ekonomiczny ma tu przejaw przede wszystkim

6.Szybka reakcja w sytuacji kryzysowej

Przy transporcie – zwłaszcza na dalekich trasach – może dojść do różnego rodzaju sytuacji kryzysowych, które mogą również zagrozić bezpieczeństwu ładunku. W przypadku takiej sytuacji, spedytor reaguje błyskawicznie, a jego wiedza i opanowanie wynikające z doświadczenia pozwalają na sprawne poradzenie sobie z sytuacja kryzysową. Dla firmy odbywa się to zaś bez dodatkowej alokacji środków i czasu.